Čo je kraniosakrálna terapia?
Kraniosakrálna terapia, konkrétne kraniosakrálna osteopatia, je forma práce s telom, ktorá sa zameriava na kraniosakrálny systém a fasciálny systém tela. Techniky liečby sú manuálne, ale zároveň jemné, nenásilné a neinvazívne.
Ako pracujem?
Pri diagnostike kombinujem palpačnú techniku a mimozmyslové vnímanie. Počas ošetrenia dostávam množstvo informácií o telesnom a psychickom stave človeka, ktoré následne citlivo komunikujem. Osteopatickými technikami harmonizujem fungovanie kraniosakrálneho systému (kosti, membrány a mozgovomiechovú tekutinu, ktoré obklopujú a chránia mozog a miechu). Jemným tlakom taktiež ošetrujem fascie, ktoré sa s kraniosakrálnym systémom značne ovplyňujú. Na ošetrení sa okrem manuálnych techník rovnakou mierou podieľa aj energetická práca. Pod týmto pojmom si môžete predstaviť zameranie mojej pozornosti na disharmonické a chorobné miesta, čím sa vytvára priestor pre samoozdravné mechanizmy, ktoré sú prirodzene v tele. Spomínané samoliečivé procesy sú častokrát sprevádzané uvoľňovaním emocionálneho náboja z rôznych častí tela (viď Somato-emocionálne uvoľnenie).
Čo môžete očakávať počas kraniosakrálneho ošetrenia?
Typické sedenie trvá približne 90 minút, ošetrovaný človek leží na chrbte na masážnom stole, je oblečený. V miestnosti je prítmie, hudba v pozadí a v prípade potreby množstvo prikrývok. Ošetrenie začína dotykom na nohách, kde sa na seba nalaďujeme, vaše telo sa pripravuje na prácu a neskôr ma „púšťa“ ku kraniosakrálnemu systému. V podobnom duchu spoločne pokračujeme na miesta v tele, ktoré fyziologicky súvisia s kraniosakrálnym systémom, fasciami a na miesta, ktoré sa hlásia o slovo (viď Somato-emocionálne uvoľnenie). Prácu je možné kedykoľvek prerušiť alebo prispôsobiť potrebám ošetrovaného.

Pri akých problémoch kraniosakrálna terapia pomáha?
Fyzické problémy
-
bolesti chrbta a krku
-
zmiernenie bolesti vychádzajúcej z chrbtice, bolesť kĺbov
-
problémy s čeľusťou, dutinami a dysfunkciou v ušnej, očnej, nosnej oblasti
Pre tehotné ženy a deti
-
rozpúšťa problémy vzťahujúce sa k traumatickému pôrodu, či obtiažam v prenatálnom období (koliky, prílišná plačlivosť a pod.)
-
vhodné ako príprava na pôrod a popôrodná integrácia
-
pre hyperaktívne deti a deti s poruchami učenia
Neurologické problémy
-
podporná liečba bolesti hlavy a pri migrénach
-
zápal trojklanného nervu, bolesť čeľustného nervu
-
zmiernenie chronických bolestí, napr. pri fibromyalgii
V procese osobného rastu
-
prehlbuje uvedomovanie si samého seba a tela
-
integruje telo-myseľ-dušu
-
harmonizuje nervový systém
-
zmierňuje stres a napätie
Trauma a posttraumatické symptómy, depresie
-
depresie – opakované ošetrenia výrazne zlepšujú celkový psychický stav
-
fyzická trauma, operácie, úrazy
-
psychická trauma, rozpustenie emocionálneho šoku a silného stresu
-
nespavosť, problémy s príjmom potravy