Príbeh o jednej mladej žene.
Včera opäť napísala svojmu supervisorovi. Potrebuje radu, pretože sa púšťa do neznámich vôd. Ako veľmi nemá rada tieto stavy, keď musí prosíkať o pomoc. Zastavila tú myšlienku: “Prosíkať o pomoc.” Ako slabošsky to znie. Zrazu si pripadá ako malé dievčatko, ktoré musí svoj každý krok konzultovať s rodičmi. A ktoré je vedené za ručičky, len aby nepadlo.. Vyhŕkli jej slzy. Tak boľavé to pre ňu je. A nemá nad týmto stavom vôbec kontrolu. Prekliaty pocit menejcennosti zaklope na dvere vždy, keď si nevie dať rady v nejakej dôležitej otázke a potrebuje pomoc. Chcela by sa cítiť inak, ale pre ňu každá takáto prosba o radu pouzkazuje na nedostatok sily, rýchlosti, múdrosti, šikovnosti…
V živote sa jej osvedčilo byť pozitívna, priebojná a vhodne kamuflovať svoje nedostatky. Lenže, ako sa presvedčila, mnohé veci sa skryť nedajú. A aj samotná kamufláž čosi stojí – jej drahocennú energiu. Pozitivita a “prirodzenosť” často pôsobili umelo, ako tapeta, pod ktorou sú vlhké plesnivé steny..
Teraz si plne uvedomovala, ako roky rokúce klame samu seba. Ako má stále zatiahnutú ručnú brzdu, ktorá pochádza ešte z čias destva, keď jej nebolo dovolené robiť chyby, byť sama sebou a byť prijímaná a milovaná so “vším všudy”. Spomenula si, ako jej mama ešte v škôlke vravela, že v dospelosti bude lekárka… A že mala byť chlapec… A že sa kľudne mohla narodiť v rómskom gete, tak nech je ticho a spokojná.
Zrazu pocítila, že je ako bábka, ktorú niekto riadi. Jasne si uvedomila silonové vlákna, pripevnené na rôznych častiach svojho tela. Nikdy predtým nevidela stratu kontroly nad svojím životom v takom jasnom svetle. Dovolila položiť si odvážnu, ba priam kacírsku otázku: “Čo keby som ich prestrihla? Čo sa potom stane?”


———-
Odbornejšie: v tomto príbehu je možné vidieť:
– časť zdravej psychiky, traumatizovanú časť psychiky, časť prežitia
– disharmóniu v symbióze a autonómii dieťaťa a rodičov v detstve